czwartek, 30 kwietnia 2020

Skarpetkowe szaleństwo

Ogarnęło mnie szaleństwo w czystej postaci... Jak tylko zaczęłam (po dłuższej przerwie) dziergać skarpety, tak nie mogłam przestać. Pomysłów mam na kolejnych "N" par, ale na razie wzięłam na wstrzymanie 😉

Zaczęło się całkiem niewinnie. Wyjęłam z szafy motek włóczki skarpetkowej, zakupiony ładnych parę lat temu. Chciałam przetestować nowy sposób wrabiania pięty. Polega on na tym, że w miejscu na piętę wrabiamy nitkę kontrastową, którą po zakończeniu skarpety wypruwamy i w tym miejscu rzędami skróconymi robimy ową piętę. Sposób najłatwiejszy, ale mnie nie zachwycił. O moim faworycie będzie poniżej.

Później postanowiłam zrobić piętę sposobem mojej Mamy 💕 Taka sentymentalna zachcianka. Na jej fali zrobiłam dwie pary skarpet:
Zrobiłam je błyskawicznie, bo nitka była dość gruba. Są proste i wygodne. Ciągle było mi mało 😆 W tym czasie wpadł mi w oko gotowy wzór z Ravelry. Nie tracąc czasu wydziergałam te:W skarpetach tych wrobiłam piętę metodą niemieckich rzędów skróconych - german short rows i to jest mój faworyt!

Ale zapragnęłam wersji kanapowej. Skarpet, które ogrzeją moje stopy, kiedy ja będę oddawała się lekturze 📚Z tego pragnienia powstały skarpety, w moim absolutnie ulubionym zestawie kolorów:

Jestem z nich bardzo zadowolona!!! Szaleństwo mnie dalej nie opuszczało, więc chwyciłam za nitkę, którą dostałam w prezencie od Joasi. Wełna jest ręcznie  uprzędziona, co czyni ją szczególnie wartościową. Jako że jestem fanką serduszek, musiałam ten motyw wykorzystać i w ten sposób powstały te skarpety:
... do "KOMPLETU" zrobiłam czapkę, bo wiadomo - czapek nigdy dość! Nawet jak ma się ich "pińcet" 😂Na tych egzemplarzach nie zamierzam poprzestać. Motki na kolejne pary czekają!!!📠

7 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podoba twoje szaleństwo. Chciałabym, aby i mnie ogarnęło. Mam jeden samotny motek skarpetkowej wełny i czeka, abym zaczęła swoje pierwsze w życiu skarpety. Nie mam zielonego pojęcia o piętach, o sposobach ich wrabiania. Może mi podpowiesz, od czego zacząć moją przygodę e skarpetkami? Czy od filmików Intensywnie Kreatywnej, albo Makunki? Czy szukać czegoś innego?
  Twoje skarpetki są fantastyczne! Wszystkie! Niezależnie od pięty:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie dziękuję 🥰Możesz przećwiczyć wszystkie trzy, ale ja polecam metodę rzędów skróconych. Ja jestem wzrokowcem i szczególarzem. Musi być ślicznie, równiutko 😉Nie oglądałam filmików Dziewczyn, ale na pewno znajdziesz tam wskazówki!!!
   Może ten filmik CI pomoże?
   https://www.youtube.com/watch?v=zywKS3jj0rg&t=162s

   Usuń
 2. Hi hi! Mam bardzo podobnie. Zamiast korzystać z wolnego czasu i rozpocząć jakąś większą robotę, to taśmowo produkuję skarpetki. :)
  KasiaPoland

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja powinnam w ogóle odłożyć druty 😉A duże formy oprócz skarpet też schodzą z drutów 🤭

   Usuń
 3. Żółte palce i serduszka to moje faworytki :)

  OdpowiedzUsuń

don't ask

... mijający właśnie rok był inny, niełatwy, wiele mnie nauczył o sobie samej. Zdarzyło się dużo przykrych rzeczy, ale były też momenty wart...